ZASADY PIERWSZEGO ROZPALANIA
- Ściągamy korek, otwieramy pokrywę pieca oraz otwór wentylacyjny.
- Wkładamy na dno pieca drobne drewno, możemy dodać trochę papieru.
- Podpalamy zrębki stopniowo je dodając. Utrzymujemy mały ogień przez co najmniej 30 – 40 minut. Naszym zadaniem w pierwszej kolejności jest ogrzanie ścian oraz dna tandyra, a dopiero potem stopniowe podnoszenie płomienia do szyi pieca poprzez zwiększanie ilości drewna.
- Płynne podnoszenie temperatury podczas pierwszego zapłonu pozwoli nam na uzyskanie jak najmniej widocznych pęknięć, które są naturalnym wynikiem.
- Po 30 – 40 minutach układamy grubsze drewno i zamykamy pokrywę. Gdy płomień opadnie poniżej szyi tandyra nakładamy korek, aby również się rozgrzał.
- Początkowo, w trakcie rozpalania wnętrze tandyra zmieni kolor na czarny. Następnie, kiedy wystarczająco się ogrzeje, a sadza się wypali zmieni kolor na biały – to znak – że można rozpocząć gotowanie.
- Powstałe w palenisku tlące się węgle można traktować w dwojaki sposób. Możemy usunąć je całkowicie za pomocą pogrzebacza i szufelki, albo pozostawić w piecu. Jeżeli zdecydujemy się na drugą opcję konieczne jest równomierne rozłożenie węgli, aby nie zakłócały nam gotowania. Pozwoli nam to na dłuższe utrzymanie temperatury w piecu oraz uzyskanie wędzonego smaku w przygotowywanych potrawach. Należy pamiętać, aby dobrze pozamykać piec, wówczas zablokujemy powietrze i nie wzbudzimy ognia.